Fundacja rodzinna jest narzędziem, które otrzymują firmy rodzinne w Polsce – obok ustawy o zarządzie sukcesyjnym, pozwalającym na utrzymanie skonsolidowanego majątku rodzinnego w kolejnych pokoleniach. Oczywiście samo utworzenie fundacji rodzinnej nie może być gwarantem istnienia firmy w następnych pokoleniach, do tego potrzeba zadbać o profesjonalne przekazanie wiedzy oraz przeprowadzenie managerskiej sukcesji – jednak to z pewnością, dobry krok w stronę zwiększenia szans polskich firm rodzinnych na skuteczną zmianę pokoleniową – dr Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego
Fundacja rodzinna ma za zadanie zarządzać majątkiem, wypłacając zgodnie z przyjętymi wcześniej ustaleniami, środki finansowe na rzecz określonych w statucie beneficjentów. Instytucja ta jest więc strukturą, która pośredniczy pomiędzy rodziną i majątkiem, a statut fundacji jasno określa, kto z rodziny (lub spoza niej) i w jaki sposób może czerpać korzyści finansowe z majątku fundacji.
Niezwykle istotne jest więc, by w klarowny sposób przedstawić możliwości jakie wynikają z fundacji, a wyjaśnienie tego, co to oznacza dla właścicieli firm rodzinnych wymaga szerszego kontekstu.