Eksperci i Praktycy

Roman Wieczorek
Przewodniczący Rady Biznesu
Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, radca prawny. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi organizacjami biznesowymi. Były Prezes Zarządu Skanska w Polsce, Prezes Zarządu Skanska Czechy i Słowacja, jako pierwszy i jedyny Polak V-ce Prezes Zarządu Światowego Skanska z siedzibą w Sztokholmie – jednej z największych Firm budowlano-deweloperskich na Świecie. Rok 2016 zakończenie kariery zawodowej. Aktualnie – Przewodniczący Rady Nadzorczej Ośrodka Profilaktykii Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, członek Rady Nadzorczej Duda Cars Mercedes Benz, członek Consilium przy Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Lingwistyki Stosowanej PWSZ w Lesznie, wykładowca MBA , członek Rady Instytutu Humanites w Warszawie, mówca biznesowy, doradca, mentor.


Obszary:
  • Doradztwo sukcesyjne
  • Mentoring
  • Kultura organizacyjna
  • Przywództwo
Dowiedz się więcej
Linkedin
Szymon Trzebiatowski, MBA
Szef Zespołu Ekspertów
Finansista z wykształcenia, wieloletni praktyk controllingu, strateg i manager. Przez 25 lat związany z największym prywatnym pracodawcą w Poznaniu i Wielkopolsce, Firmą Volkswagen Poznań sp. z o.o., w tym przez 8 lat w funkcji członka zarządu ds. finansowych, organizacji i IT. Lider wielu innowacyjnych projektów w zakresie przyszłościowych rozwiązań mobilności oraz nowych metod pracy dających satysfakcję pracownikom i wysoce efektywne rozwiązania organizacji. Mentor talentów, coach dla przyszłych managerów. Mentor finansowy w indywidualnym programie akceleracyjnym dedykowanym startupom technologicznym. Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego, autor edukacyjnej gry ekonomicznej oraz finansowo-controllingowego programu szkoleniowego, analityk trendów, doradca firm rodzinnych w zakresie strategii, controllingu i mentoringu dla sukcesorów. Certified Analyst w międzynarodowych standardach komunikacji biznesowej IBCS.

Obszary:
  • Doradztwo sukcesyjne
  • Strategia
  • Mentoring
  • Edukacja ekonomiczna
  • Controlling
  • Trendy
  • Innowacje

Dowiedz się więcej
Linkedin
Piotr Andrzejczak
Doradca dla polskich przedsiębiorców w różnorodnych aspektach tworzenia i rozwijania firm rodzinnych w tym budowania zasad ładu rodzinnego (konstytucje rodzinne), zarządzanie i ochrony majątku prywatnego. Specjalista w projektach związanych z planowaniem sukcesji i planowaniem spadkobrania.
Ekspert w dziedzinie prawa spółek, w tym funkcjonowania organów władz oraz odpowiedzialności zarządu i rady nadzorczej w spółkach prawa handlowego.
Udziela wsparcia firmom i grupom kapitałowym przy projektach restrukturyzacyjnych (połączenia, w tym transgraniczne, przekształcenia, podziały).
Jest także specjalistą w dziedzinie fuzji i przejęć. Jest doradcą oraz negocjatorem dla polskich przedsiębiorców oraz dla inwestorów zagranicznych przy transakcjach nabycia oraz zbycia przedsiębiorstw, a także liderem w wielu projektach due diligence
Prelegent na konferencjach i seminariach na temat prawnych aspektów inwestycji w Polsce oraz na temat aspektów prawnych działalności firm rodzinnych w Polsce. Jest współautorem publikacji „Narodziny Firmy Rodzinnej” wydanej przez Instytut Biznesu Rodzinnego.

Obszary:
  • Doradztwo prawne
Dowiedz się więcej
Katarzyna Barcińska, MBA
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Skuteczna menedżerka, posiadające szerokie doświadczenie w zarządzaniu marketingiem, budowaniu marki, projektami i zespołami oraz skutecznym przeprowadzaniu organizacji przez proces zmiany. Wierzy w marketing zintegrowany nastawiony na dostarczaniu wartości dla klientów. Posiada doświadczenie w koordynacji marketingu i sprzedaży, obsłudze klienta, budowaniu relacji biznesowych, budowaniu skutecznej komunikacji, tworzeniu strategii brandingowych także dla firm rodzinnych. Jest przekonana, że firmy rodzinne są wyjątkowe, bo nastawione są na trwanie i rozwój, dbają o swoich pracowników, dostarczają klientom nie tylko dobre produkty i usługi, ale przede wszystkim inwestują czas i energie w prawdziwe relacje z klientami, partnerami biznesowymi i pracownikami. Współtwórczyni narzędzi, z obszaru komunikacji i HR, wspierających sukcesję dla firm rodzinnych wypracowanych w ramach projektu „Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych” realizowanego z funduszu UE w latach 2011-2013. Ekspertka IBR w obszarach zarządzania marką (badania, audyty marki, definiowanie wyróżników marki, komunikacja marki wewnątrz organizacji i do otoczenia zewnętrznego, storytelling w budowaniu marki, branding personalny członków rodziny a branding firmy) i marketingu strategicznego (analizy klientów, definiowanie grup docelowych, budowanie strategii komunikacji, definiowanie wskaźników marketingowych) a także rozwoju biznesu (budowanie innowacyjnych modeli biznesowych, definiowanie nowych usług i MVP, wprowadzenie produktów i usług na rynek) oraz zarządzania zmianami ( definiowanie potrzeb interesariuszy, definiowanie silnych stron zespołu i firmy, planowanie działań, planowanie komunikacji, angażowanie zespołu w procesie zmiany, zarządzanie zmianą, definiowanie kluczowych miar sukcesu).

Obszary:
  • Zarządzanie marką
  • Marketing strategiczny
  • Rozwój biznesu
  • Zarządzanie zmianą

Dowiedz się więcej
Anna Bielak - Dworska
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego

Przedsiębiorczyni z korzeniami w firmie rodzinnej, menedżerka, projektantka, edukatorka. Przedstawicielka Pokolenia RE. Ekspertka w obszarze zrównoważonego rozwoju. European Climate Pact Ambassador przy Komisji Europejskiej.
Od 15 lat działa na pograniczu sektorów biznesowego, samorządowego i od 2017 roku pozarządowego. Założycielka i liderka Fundacji Stajnia specjalizującej się w regeneracji społecznej i miejskiej. Autorka licznych programów projektowo-rozwojowych dla liderów i liderek zmian. Mentorka The Industry Mentoring Program na London College of Communication, WUD Silesia i Sektor 3.0. Ekspertka Akademii Sukcesora.
Współautorka publikacji z obszaru projektowania i wdrażania zmian społecznych.
Mama, żona, córka, siostra, przyjaciółka, miłośniczka natury, koni, poezji i Szwecji.


Obszary:
  • Doradztwo sukcesyjne
  • Zrównoważone strategie biznesowe
  • Strategie zrównoważonego rozwoju
  • Edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju
  • Raportowanie zrównoważonego rozwoju zgodne z CSRD/ESRS
  • Projektowanie usług
  • Odpowiedzialność społeczna biznesu

Dowiedz się więcej
Linkedin
Joanna Bytnar
Joanna Bytnar
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Ekspert ds. HR, budowania kompetencji zespołów
Dyplomowany Doradca Rodziny Biznesowej wg metodyki Diamentu Sukcesyjnego©

Posiadam ponad 12-letnie doświadczenie w pracy managera, trenera oraz konsultanta. Jako Dyrektor HR współpracowałam z Zarządami, Radami Nadzorczymi i Managerami tworząc strategie wpływające na efektywność organizacji.

W 2022 roku założyłam firmę MINDSET, której misją jest wspieranie organizacji w etycznej budowie przewagi konkurencyjnej na rynku poprzez łączenie potrzeb ludzi z celami firmy.

Moją pasją jest wspieranie managerów w ich rozwoju w szczególności poprzez pracę coachingową i mentoringową. Posiadam certyfikat coacha ICF. Jestem również akredytowanym konsultantem Extended DISC. Jako Assesor AC/DC tworzę modele kompetencyjne oraz diagnozuję i rozwijam kluczowe kompetencje w organizacjach. Ostatnie lata poświęciłam głównie na pracę z firmami rodzinnymi wspierając Właścicieli w budowie kultury firmy opartej na zaufaniu, komunikacji, mierzalności, niezawodności i wydajności.

Obszary:
  • Budowanie kultury organizacyjnej
  • Modele kompetencyjne
Dowiedz się więcej
Linkedin
dr Przemysław Grobelny, CFA
Posiadacz tytułu CFA (Chartered Financial Analyst). Doktor nauk o finansach. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz podmiotów z sektora finansowego, w tym w szczególności w obszarze wycen portfeli wierzytelności oraz transakcji fuzji i przejęć.
Posiada bogate doświadczenie zakresie sporządzania opinii na potrzeby sporów sądowych, planów restrukturyzacyjnych oraz wycen przedsiębiorstw. Brał udział w procesach restrukturyzacyjnych instytucji finansowych, firm handlowych i produkcyjnych, w których odpowiadał w szczególności za modelowanie finansowe.

Obszary:
  • Analiza ekonomiczno-prawna z zakresu weryfikacji przesłanek do upadłości lub restrukturyzacji,
  • Analiza wypłacalności przedsiębiorstwa,
  • Współpraca z zarządcami i nadzorcami w przygotowywaniu strategii postępowań restrukturyzacyjnych,
  • Opracowywanie planów restrukturyzacyjnych wraz z prognozami finansowymi,
  • Doradztwo w sposobie zarządzania kosztami i zobowiązaniami,
  • Sporządzanie opinii o ekonomicznych skutkach podejmowania działań restrukturyzacyjnych,
  • Wykonywanie testów prywatnego wierzyciela oraz inwestora.

Dowiedz się więcej
Linkedin
Michał Gniatkowski
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Radca prawny, z doświadczeniem w pracy w renomowanych kancelariach i firmach konsultingowych (Arthur Andersen), działach prawnych korporacji (Kompania Piwowarska, Kronospan), aktywny w działalności izb gospodarczych i klubów biznesu, wykładowca na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Współpracuje z IBR oraz firmami rodzinnymi, uczestnik spraw spadkowych i procesów sukcesyjnych.
Posiada uprawnienia mediatora sądowego, co może być pomocne przy prowadzeniu trudnych rozmów w ramach rodziny na tematy związane z podziałem obowiązków i sukcesją. Zajmuje się też audytowaniem procesów sukcesyjnych (audyt realizacji „konstytucji rodzinnych” oraz „sukcesyjnych planów wykonawczych”).

Obszary:
  • Doradztwo prawne
  • Sukcesja majątku
  • Mediacje

Dowiedz się więcej
Linkedin
dr hab. inż. Alicja Hadryś, prof. UEP
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Ekspert ds. Internacjonalizacji firm rodzinnych oraz projektowania modeli biznesowych związanych z ekspansją zagraniczną.
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych. 
Ekspert Unii Europejskiej, PARP oraz Instytutu Biznesu Rodzinnego. 
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej oraz Visiting Professor Lethbridge University w Kanadzie. Członek międzynarodowej organizacji IFERA (International Family Enterprises Research Academy) zrzeszającej badaczy i przedsiębiorstwa rodzinne z całego świata, The European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB) oraz organizacji Vital Voices.

Obszary:
  • Ekspansja zagraniczna – zarządzanie międzynarodowe
  • Projektowanie innowacyjnych modeli biznesowych związanych z ekspansją zagraniczną
  • Analiza potencjału internacjonalizacji przedsiębiorstwa
  • Projektowanie procesów w przedsiębiorstwach
Dowiedz się więcej
Linkedin
Katarzyna Klimczak
Katarzyna Klimczak
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Ekspert ds. talentów biznesowych
Dyplomowany Doradca Rodziny Biznesowej wg metodyki Diamentu Sukcesyjnego(C)

Konsultant organizacji biznesowych, praktyk biznesu z 17 letnim doświadczeniem w strukturze firmy rodzinnej. Współtwórca metodyki The Bridge Personality oraz Bridge Career na rynku polskim, wyłączny trener certyfikujący w Polsce. Posiada wykształcenie z obszaru HR, psychologii, coachingu biznesowego, trenera biznesu. Certyfikowany konsultant narzędzi diagnozy i pomiaru predyspozycji osobowościowych oraz procesów biznesowych, m.in. Extended DISC, IP121coach, Advisio Consulting Methodologies, ValueView. Specjalizuje się w profilowaniu stanowisk wykorzystujących naturalne predyspozycje, budowaniu efektywnych zespołów i struktur w organizacjach. Wspiera organizacje w analizie stopnia dopasowania do stanowisk oraz tworzenia Indywidualnych Planów Rozwojowych. Konsultuje ścieżkę rozwoju zawodowego i biznesowego bazując na precyzyjnej diagnozie z wykorzystaniem międzynarodowych metodyk, narzędzi. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, komunikacyjnych, sprzedażowych, zarządzania procesem zmiany.

Obszary:
  • Kompetencje managerskie
  • Komunikacja
  • Sprzedaż
  • Zarządzanie zmianą
Dowiedz się więcej
Linkedin
Sylwia Kowalenko
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Psycholog, terapeuta systemowy, certyfikowany trener Mocnych Stron GeniusFormula, mediator rodzinny, prawnik.
Prowadzę prywatną praktykę od prawie 10 lat. Zajmuję się odkrywaniem ludzkich Talentów, Wartości i Marzeń. Z wielką pasją pragnę inspirować do życia w spełnieniu, radości, spokoju ducha oraz byciu autentycznym i efektywnym.
Pracuję z dorosłymi oraz młodzieżą. Prywatnie szczęśliwa żona i mama trojga dzieci.

Obszary:
  • Pomoc psychologiczna w procesie sukcesji
  • Tallenty Gallupa - CliftonStrengthsFinder

Dowiedz się więcej
Linkedin
Tomasz Krzywański
Tomasz Krzywański
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Ekspert ds. sukcesji prawnej
Dyplomowany Doradca Rodziny Biznesowej wg metodyki Diamentu Sukcesyjnego(c)

Obszary:
  • Sukcesja prawna
  • Fundacja Rodzinna
  • Doradztwo podatkowe

Dowiedz się więcej
Linkedin
Wiesława Machalica IBR
Wiesława Machalica
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Psycholog. Trener umiejętności psychospołecznych i biznesu. Coach. Terapeuta praktyk.
Psycholog, superwizor treningu psychologicznego oraz trener kompetencji psychospołecznych- rekomendacja Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; trener biznesu, coach, certyfikowany terapeuta – praktyk Neurolingwistycznego Programowania (The American Society of NLP Bandler & Associates), Członek Rady Trenerów PTP. 
Posiada European Certificate in Psychology-akceptacja European Federation of Psychologists Associations ( EFPA).
Certyfikowana specjalistka interwencji dla osób będących w kryzysie psychologicznym. Posiada certyfikat w obszarze terapii poznawczo- behawioralnej,
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego w Poznaniu .
Całkowity staż pracy w zawodzie psychologa – ponad 40 lat.
Posiada 30 –letnie doświadczenie zarządzania specjalistyczną, innowacyjną firmą dla rodzin w sytuacjach trudnych.
Prowadzi działalność szkoleniową z obszarów rozwoju osobistego oraz obszarów związanych z zarządzaniem - od lat 26.
Posiada 15 letnie doświadczenie eksperckie w projektach dedykowanych firmom rodzinnym, m.in. „Firmy Rodzinne 1” ; „Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych”; „Firmy Rodzinne 2 .

Obszary:
  • Doradztwo sukcesyjne
  • Rozwój osobistych kompetencji psychospołecznych
  • Radzenie sobie z konfliktami i sytuacjami trudnymi
  • Zarządzanie stresem, czasem, zadaniami i wypaleniem zawodowym


Dowiedz się więcej
Linkedin
Grażyna Marciniak
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Moja marka HR External przypomina wielopiętrowy budynek, którego każdy poziom to inne doświadczenia i kompetencje zbierane podczas pracy w różnych obszarach i dla różnych organizacji. Zanim zaprosisz mnie do swojego świata, wiedz, że nie byłam menedżerem HR od początku drogi zawodowej. Zanim znalazłam się tu gdzie jestem teraz – na poddaszu mojego budynku, w obszarze HR – wiele lat pracowałam w zarządzaniu biznesem. Rozumiem prawa jakimi się rządzi (również te nieoczywiste), wiem z jakimi historiami dnia powszedniego mierzą się osoby zarządzające własnymi firmami.
Skąd wiem? Bo przerabiałam to wszystko na sobie, kiedy prowadziłam własną firmę rodzinną, należącą do sektora MŚP. Doświadczyłam zarządzania usługami budowlanymi, logistyką, sprzedażą hurtową 
i detaliczną, tworzenia sklepu internetowego. Kilka lat kierowałam grupą franczyzową. Wiem jakie specyficzne prawa rządzą się obszarem produkcji oraz co wyróżnia osoby pracujące w projektach naukowo-badawczych oraz w IT. W obszarze czystego HR funkcjonuję od kilku lat. Był to świadomy wybór, rola i misja oparta na wartościach jakie wyznaję.

Obszary:
  • HR w ujęciu biznesowym
  • Zarządzanie zespołami
Dowiedz się więcej
Łukasz Martyniec
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Doradca sukcesyjny, prawnik, doradca finansowy, publicysta i wykładowca. Prezes zarządu w spółkach Kancelaria Sukcesyjna sp. z o.o. oraz Finanse Osobiste sp. z o.o.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2004 r. specjalizuje się w doradztwie sukcesyjnym oraz planowaniu spadkowym, szczególnie dla firm rodzinnych. Pomaga układać sprawy majątkowe, towarzyszy w procesie zmiany pokoleniowej. Wdrożył plany sukcesji w przeszło 700 firmach i rodzinach. Jest autorem zaawansowanych rozwiązań z zakresu Ładu Rodzinnego i Konstytucji Rodzinnych. Prekursor planowania spadkowego oraz interdyscyplinarnego podejścia do budowy planów sukcesji. Brał udział w pracach nad ustawą o zarządzie sukcesyjnym, kodeksem cywilnym oraz ustawą o fundacjach rodzinnych.

Współpracował m.in. z: Instytutem Biznesu Rodzinnego, Najwyższą Izbą Kontroli, PARP, Ministerstwem Przedsiębiorczości, Krajową Izbą Radców Prawnych, Europejską Federacją Doradców Finansowych EFFP. Przeprowadził autorskie szkolenia z sukcesji dla przeszło 22.000 słuchaczy, w tym dla przeszło 8.000 doradców finansowych na zlecenie banków i towarzystw ubezpieczeń na życie, oraz dla 1.000 radców prawnych. Jest autorem ok. 50 publikacji naukowych i popularyzatorskich na temat sukcesji i planowania spadkowego. Prowadzi blog Wielopokoleniowi.pl.

Obszary:
  • Sukcesja prawna>
  • Fundacja rodzinna
  • Testamenty
Dowiedz się więcej
Linkedin
Barbara Modecka
Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Handlu Zagranicznego na SGH. Posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, a od ponad 22 lat - zarządza firmą doradztwa personalnego. Z branżą konsultingową związana od 25 lat. Początkowo odpowiadając głównie za kontakty z klientami, negocjacje, a następnie za projekty rekrutacyjne wykonywane głównie metodą executive search. Z sukcesem łączy pracę kierowniczą z pracą konsultanta. W swojej karierze zrealizowała bardzo wiele projektów dotyczących stanowisk wyższego szczebla zarządzania, menedżerskich i specjalistycznych dla firm działających w różnych branżach. Współpracowała z sukcesem z firmami z sektorów: telekomunikacja/informatyka, FMCG (w tym sieci handlowe), instytucje finansowe oraz farmacja i paliwa. Pracowała jako konsultant z większością firm należących do grona klientów HRI. Jest członkiem takich organizacji, jak Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, Korporacja Handlu Zagranicznego oraz Lion’s Club Warszawa Sawa

Obszary:
  • Rekrutacje – executive search
  • Outplacament
  • Mapingi – badania dot zasobów ludzkich
  • Assessment Centre/Development Centre
  • Doadztwo HR – m.in. systemy motywacyjne, systemy ocen, opisy stanowisk, Interim HR Manager
Dowiedz się więcej
Marietta Mucha
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Ekspert i praktyk metodologii service design – innowacyjnego projektowania usług; prowadzi warsztaty i projekty kreatywne design thinking oraz sprinty strategiczne dla przedsiębiorstw, które szukają innowacyjnych rozwiązań strategicznych i cenią sobie dobrze zdefiniowane grupy docelowe. Projektuje rozwiązania usługowe i produktowe dla firm rodzinnych. Aktywnie zaangażowany członek Instytutu Biznesu Rodzinnego i koordynatorka wielu projektów dedykowanych firmom rodzinnym. Współorganizatorka Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych oraz Kongresu Sukcesorów Next Generation. Autorka licznych artykułów o tematyce przedsiębiorczości rodzinnej. Absolwentka prestiżowego programu managerskiego Akademia Sukcesora. Absolwentka studiów magisterskich Service Experience Design and Innovation na University of the Arts w Londynie.

Obszary:
  • Doradztwo sukcesyjne
  • Projektowanie innowacji w biznesie
  • Service design i myślenie projektowe w organizacji
  • Innowacyjne modele biznesowe
  • Future thinking - projektowanie przyszłości

Dowiedz się więcej
Linkedin
dr hab. Maciej Stradomski, prof. UEP
Doktor habilitowany finansów, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Kierownik Katedry Inwestycji i Rynków Kapitałowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Specjalizuje się w dziedzinie rynków kapitałowych, transakcji fuzji i przejęć na rynku prywatnym, strategiach finansowych przedsiębiorstw oraz w nadzorach właścicielskich. Prowadzi liczne projekty z zakresu pozyskiwania finansowania oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Doradca podatkowy nr 12526. Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Autor wielu publikacji naukowych z zakresu finansów przedsiębiorstw.
Doświadczenie zdobywał w bankowości, firmach doradczych oraz funduszach typu private equity. Pełni rolę członka rad nadzorczych w spółkach kapitałowych. Członek Zarządu w firmie doradczej CMT Advisory. Od wielu lat związany z Grupą Kapitałową Eteron, w której spółkach pełnił rolę Prezesa oraz Członka Zarządu.

Obszary:
  • Rozwój przedsiębiorstw poprzez przejęcia
  • Określanie optymalnej strategii w procesach przejęć
  • Poszukiwanie i selekcja firm do nabycia
  • Badania rynków, na których działają potencjalne cele transakcji
  • Wycena celu akwizycji
  • Negocjacje i finalizacje w procesach nabywania przedsiębiorstw
  • Doradztwo potransakcyjne
Dowiedz się więcej
Dariusz Szklarzewski
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Ekspert ds. zarządzania Firmami Rodzinnymi, specjalizuje się w zarządzaniu zmianą w organizacji przedsiębiorstw, Doradca Sukcesyjny.
Z zamiłowania i wykształcenia Manager o wielu kompetencjach związanych z wieloaspektowym zarządzeniem przedsiębiorstwem. Pasjonat rozwoju przedsiębiorstw i praktyk z wieloletnim doświadczeniem w holistycznym podejściu do rozwoju Firm Rodzinnych. Od 30 lat zawodowo specjalizuje się w zarządzaniu Firmami Rodzinnymi działając także w około korporacyjnym środowisku biznesowym. Jest ekspertem i audytorem wiodącym systemów zarządzania specjalizującym się w analizie, opracowaniu i wdrażaniu strategii rozwoju biznesu oraz przepływie procesów w organizacji i zarządzaniu zasobami ludzkimi (HR). W swojej karierze zawodowej z sukcesem realizował projekty sukcesji Firm Rodzinnych oraz sukcesji pracowniczej. Doradca z zakresu analiz i doradztwa strategicznego, łączenia i przeprowadzania zmian organizacyjnych w firmach oraz zarządzania nimi, płynnie łączący obszary biznesu, prawa, ksiąg, podatków i sprzedaży oraz rozwiązań IT i cyfryzacji przedsiębiorstw. Opracowywał i przeprowadzał projekty rozwijające kompetencje pracowników w powiązaniu ze strategią biznesową firmy w przedsiębiorstwach z branży handlowo-usługowej, automotive, deweloperskiej oraz transportu i logistyki. Jest doradcą sukcesyjnym, trenerem, mentorem i coachem zarówno dla nestorów, jak i sukcesorów oraz kadry pracowniczej średnich i dużych Firm Rodzinnych. Mediator i negocjator skuteczny w rozwiązywaniu sporów.

Obszary:
  • Doradztwo sukcesyjne
  • Mentoring, coaching, HR i motywacja
  • Sukcesja właścicielska i pracownicza
  • Zarządzanie zmianą, CFO i CEO na godziny
  • KSeF, finanse, podatki, efektywna księgowość
  • Analiza i zarządzanie kosztami
  • Budowa i rozwój działu sprzedaży
  • Cyfryzacja, strategia i rozwój przedsiębiorstwa
Dowiedz się więcej
Linkedin
Agata Szymczak
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Ekspert ds. rozwoju kompetencji sukcesorskich i storytellingu. Opiekun programu Managerskiego Akademia Sukcesora. Project Manager z kilkuletnim doświadczeniem dziennikarskim, redaktorskim i wydawniczym. Ukończyła studia z zarządzania komunikacją w biznesie i dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autorka artykułów i wywiadów, redaktor wydań magazynów specjalistycznych. Organizatorka kongresów, szkoleń i kursów branżowych. W Instytucie Biznesu Rodzinnego koordynator projektów szkoleniowych i warsztatowych, opiekun programu Akademia Sukcesora.


Obszary:
  • Doradztwo sukcesyjne
  • Rozwój kompetencji sukcesorskich
  • Budowanie i planowanie ścieżki kariery
  • Storytelling
Dowiedz się więcej
Linkedin
dr Marta Widz
Dr Marta Widz, jest pracownikiem naukowym jest pracownikiem naukowym IMD Business School w Lozannie w Szwajcarii, uzyskując najbardziej prestiżowe wyróżnienia na świecie dla firm rodzinnych: IMD Global Family Business Award, sponsorowaną przez Pictet oraz IMD-Pictet Sustainability in Family Business Award. Pełni funkcję członka jury bez prawa głosu w przypadku obu nagród oraz przewodniczy komisjom oceniającym.
Marta działa w obszarze badań, doradztwa i nauczania w dziedzinie firm rodzinnych. Współpracowała z wieloma firmami rodzinnymi o zasięgu globalnym, wielopokoleniowymi oraz z pierwszym pokoleniem, na rynkach rozwiniętych i wschodzących.
Pełni funkcję współprzewodniczącej Komitetu Programowego Globalnej Konferencji Instytutu Firm Rodzinnych (FFI) 2020, przewodniczącej ścieżki „Learning & Exchange” na konferencji International Family Enterprise Research Academy (IFERA) 2020. Jest częstym prezenterem dla Family Business Network (FBN), Hénokiens i Instytutu Biznesu Rodzinnego (IBR). Napisała wiele artykułów dla praktyków, rozdziałów w książkach, studiów przypadków i recenzowanych artykułów na temat firm rodzinnych.
Marta uzyskała tytuł doktora w Centre for Family Business na University of St. Gallen w Szwajcarii, jest absolwentką London School of Economics and Political Science (LSE), CEMS Global Alliance in Management Education, IMD Business School, Szkoły Głównej Handlowej i posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w branży finansowej i farmaceutycznej.

Obszary:
  • Ład rodzinny
  • Konstytucje
  • Fundacje rodzinne
  • Rady nadzorcze i corporate governance
  • Zrównoważony rozwój / sustainability w firmach rodzinnych
  • Purposeful wealth management & Impact Investing
Dowiedz się więcej
dr hab. inż. Ewa Więcek-Janka, prof. PP
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego
Doktor habilitowana w naukach społecznych w dziedzinie nauki o zarządzaniu i jakości, magister psychologii, inżynier zarządzania, Dyrektor Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości, wieloletnia kierownik Zakładu Marketingu i Rozwoju Organizacji na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.
Od 2002 roku zajmuje się badaniami nad funkcjonowaniem przedsiębiorstw rodzinnych. Wydała ponad dwieście publikacji w czasopismach naukowych. Wyniki swoich badań referowała na kilkudziesięciu konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Zrealizowała dziesięć staży zagranicznych na światowych uczelniach.

Jest ekspertką Instytutu Biznesu Rodzinnego i przewodniczącą Rady naukowej FaBeRNET Family Business Research Network, członkinią i wieloletnią prezeską Polskiego Stowarzyszenia Naukowego Systemów Szarych, członkinią: Family Business Foundation, Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu i Towarzystwa Zarządzania Produkcją.

Obszary:
    Strategia zrównoważonego rozwoju – badanie podwójnej istotności
  • Negocjacje i zarzadzanie konfliktem w rodzinie i w biznesie
  • Badania marketingowe w firmie
  • Mentoring pracowniczy i budowanie zespołu – wsparcie w pracy nad kulturą organizacyjną
  • Kształtowanie kultury inkluzywnej i zarządzanie dobrostanem pracowników
  • Psychologia zarządzania
Dowiedz się więcej
Linkedin
Michał Wojewoda
Autor jednej z pierwszych w Polsce prac dyplomowych w tematyce ładu rodzinnego i konstytucji firm rodzinnych. Specjalizuje się w tworzeniu strategii rozwoju dla firm rodzinnych opartych na wartościach. Prelegent, moderator, autor publikacji o tematyce przedsiębiorczości rodzinnej, głównie w temacie strategii i ładu rodzinnego.

Obszary:
  • Ład Rodzinny
  • Start up
  • Digitalizacja
  • Konstytucje Firm Rodzinnych
Dowiedz się więcej
Linkedin
Iwona Rostkowska
Wieloletni ekspert z obszaru Zarządzania Kapitałem Ludzkim, kierujący projektami doradczymi dla polskich i zagranicznych firm. Współpracuje z uczelniami prowadząc zajęcia na studiach podyplomowych (zarządzanie potencjałem ludzkim i doradztwo zawodowe). Realizuje projekty edukacyjne w oparciu o narzędzia do pomiaru talentów, kompetencji, potencjału. Psycholog organizacji i pracy. Trener umiejętności społecznych i biznesu.
Prowadzi indywidualną praktykę dla dorosłych, najczęściej w obszarach: dobrostan psychiczny, wypalenie zawodowe, zaburzenia nastroju, zaburzenia adaptacyjne.

Obszar:
  • Komunikacja
  • Mentoring
  • Harmonia
  • Przeprowadzanie diagnozy kompetencji
  • Budowanie ścieżki kariery
Dowiedz się więcej
Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów analitycznych, realizacji usług i bezpieczeństwa oraz reklamowych, z wykorzystaniem profilowania. Korzystając z Serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki pliki cookies będą automatycznie zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Akceptuję
Zaloguj się
0