Zainteresowanie polską przedsiębiorczością rodzinną, założycielami firm rodzinnych,
którzy nadali rytm polskiej gospodarce po ponad 25 latach działania na wolnym rynku, ich rodzinami, które mają ogromny wpływ na kształtowanie i trwałość rodzinnych biznesów, procesem sukcesji oraz sukcesorami, w których rękach spoczywa nadanie kierunku rozwoju i opracowania wizji przyszłości firmy, jest obecnie tak intensywne, tak żywe i znaczące, jak jeszcze nigdy przedtem.
Kluczowe staje się zatem zwrócenie oczu i pełnej uwagi tam, gdzie leży podstawa sprawnie
funkcjonującego przedsiębiorstwa rodzinnego, która wynika nie tylko z definicji, ale także z praktycznej wiedzy o przedsiębiorczości rodzinnej i przenikania się jej trzech najważniejszych obszarów:
1) własności firmy w rękach rodziny,
2) zarządzania firmą przez rodzinę,
3) intencji przekazania firmy następnemu pokoleniu.
Te trzy warunki, definiujące firmę jako rodzinną, stały się podstawą do wielu badań i analiz, aby jak najlepiej zrozumieć procesy zachodzące wewnątrz zarówno firmy, jak i rodziny. I o tyle, o ile profesjonalizacja zarządzania oraz określenie procentowych ilości udziałów, czy też własności, jest stosunkowo łatwo mierzalne i możliwe do zdefiniowania, o tyle wypełnienie trzeciego warunku – wykazania intencji zapewnienia firmie trwałości i pozostawienia jej w rękach rodziny – jest znacznie bardziej skomplikowane i… wieloczynnikowe. Bo czyż można z łatwością określić, w jakim stopniu zamiary przekazania firmy przekute zostaną w zrealizowaną sukcesję? Co wpływa pośrednio bądź bezpośrednio na decyzję o zapewnieniu firmie wielopokoleniowości, która de facto podejmowana jest… w głowie i sercu założyciela firmy rodzinnej? W celu znalezienia odpowiedzi na powyższe pytania, przeprowadzone zostało badanie FACTS (ang. Family Firms Antecedents & Consequences to Succesion Styles), które skupia się na określeniu determinantów wpływających na podjęcie decyzji o formie sukcesji, rozważając przy tym wpływ uwarunkowań zarówno instytucjonalnych, normatywnych,
kulturowych jak i indywidualnych.
Mam ogromną nadzieję, że wyniki badania FACTS, przedstawione w niniejszym raporcie, staną się dla Państwa ciekawym źródłem zarówno wiedzy o przedsiębiorczości rodzinnej, jak i inspiracją do lepszego zrozumienia determinantów i motywów do podjęcia decyzji o sukcesji i zapewnienia swojemu przedsiębiorstwu wielopokoleniowej, stabilnej przyszłości.
Zapraszam do lektury!
dr Adrianna Lewandowska
Pełen dostęp do treści raportu znajduje się tutaj – POBIERZ