Szkolenie ma na celu przygotowanie przyszłych członków rad nadzorczych do efektywnego i profesjonalnego pełnienia swoich funkcji w firmach rodzinnych. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat roli i obowiązków rad nadzorczych, specyfiki firm rodzinnych oraz najlepszych praktyk w zarządzaniu i nadzorowaniu takich przedsiębiorstw oraz współpracy z zarządem, a także rada rodziny.
Kiedy?
9 czerwca 2025
godz. 10:00-16:00
Gdzie?
Restauracja Bazar 1838 - przestrzenie konferencyjne
ul. Paderewskiego 8, Poznań
dr Adrianna Lewandowska, MBA
Prezes i Założyciel Instytutu Biznesu Rodzinnego, wspiera firmy rodzinne w zakresie strategii biznesu i sukcesji, autorka Modelu Diamentu Sukcesyjnego©
Chcesz lepiej poznać Prowadzącego?
Nicholas Mikołaj Motz
Założyciel i prezes zarządu Mount TFI. Specjalizuje się w tworzeniu produktów inwestycyjnych i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi.
Chcesz lepiej poznać Gościa?
Mariusz Stefaniak
Partner Associate w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte. Przedstawiciel Autorów raportu Family Office Insights Globalna Edycja.
Chcesz lepiej poznać Gościa?
Obszary tematyczne
Zwiększenie kompetencji: zdobędziesz kompleksową wiedzę na temat funkcjonowania rad nadzorczych i specyfiki firm rodzinnych, co umożliwi Ci efektywnie pełnić swoje obowiązki.
Przygotowanie do roli: szkolenie przygotuje Cię do podjęcia roli członka rady nadzorczej, wyposażając Cię w niezbędne narzędzia i umiejętności.
Dostosowanie do wyzwań: szkolenie pomoże Ci zrozumieć unikalne wyzwania związane z firmami rodzinnymi i opracować strategie radzenia sobie z nimi.
Wzrost zaufania: dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, będziesz mógł budować zaufanie wśród właścicieli, zarządu oraz innych interesariuszy.
Zobaczysz, jak wspomóc profesjonalizację biznesu i wesprzeć harmonię w rodzinie w przyszłości
Networking: Nawiążesz kontakty z innymi przyszłymi członkami rad nadzorczych oraz ekspertami z dziedziny zarządzania firmami rodzinnymi.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
1. Wprowadzenie do Rad Nadzorczych
• Ład korporacyjny a ład rodzinny
• Rola rady nadzorczej w firmie rodzinnej
• Struktura i organizacja pracy rady nadzorczej.
2. Obowiązki i odpowiedzialność członków Rad Nadzorczych
• Prawa i obowiązki członków rady nadzorczej.
• Podział kompetencji między zarządem, radą nadzorczą a rada rodziny
• Odpowiedzialność prawna i finansowa.
3. Strategiczne zarządzanie w firmach rodzinnych
• Rola rady nadzorczej w kształtowaniu strategii firmy.
• Planowanie sukcesji i zarządzanie zmianą.
• Nadzór nad wykonaniem strategii i wynikami finansowymi.
4. Komunikacja i współpraca z zarządem
• Efektywna komunikacja pomiędzy radą nadzorczą a zarządem.
• Rozwiązywanie konfliktów i budowanie konsensusu.
• Współpraca zewnętrzna (doradcy, audytorzy, prawnicy).
5. Studium przypadku i warsztaty praktyczne
• Analiza rzeczywistych przypadków firm rodzinnych.
• Perspektywa członka rady nadzorczej
• Dyskusje grupowe i wymiana doświadczeń.
W trakcie spotkania będziemy wykorzystywać różne techniki moderacji, by utrzymać zaangażowanie i skupienie grupy, a także maksymalnie czytelnie przekazać omawiane treści oraz odpowiedzieć na pytania intrygujące uczestników!
Możesz spodziewać się:
2 500 zł netto / osoba
W cenie szkolenia otrzymasz:
PROPOZYCJA SPECJALNA dla Rodzin i pracowników jednej firmy. Napisz do nas, przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę.
Uwaga! Istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na szkolenie poprzez Bazę Usług Rozwojowych: sprawdź tutaj.
Piotr Andrzejczak, DZP
Doradca firm polskich i zagranicznych przy transakcjach nabycia oraz zbycia spółek.
Doradza grupom kapitałowym w projektach restrukturyzacyjnych, w tym również o zasięgu międzynarodowym. Jest specjalistą w dziedzinie prawa spółek, w tym w zakresie funkcjonowania organów władz oraz odpowiedzialności zarządu
i rady nadzorczej w spółkach prawa handlowego. Ponadto doradza w projektach typu joint venture. Piotr jest również doradcą wielu polskich przedsiębiorców w różnorodnych aspektach tworzenia i rozwijania firm rodzinnych.
Jest ekspertem w zakresie budowanie zasad ładu korporacyjnego w firmach rodzinnych, zarządzania
i ochrony majątku oraz w zakresie
planowania sukcesji.
Małgorzata Adamska, DZP
Doradza w procesach strukturyzacji grup kapitałowych i transformacji spółek, przeprowadzając klientów przez cały ten proces. Ponadto zajmuje się bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych w zakresie aspektów korporacyjnych i prawa cywilnego, w tym przygotowuje i opiniuje umowy prawa cywilnego oraz handlowego. Małgorzata posiada również doświadczenie
w zakresie planowania sukcesji w firmach rodzinnych, w tym projektach obejmujących planowanie sukcesji z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych. W swojej praktyce prowadzi także badania due diligence spółek i grup kapitałowych (zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego)
oraz uczestniczy w transakcjach M&A sporządzając projekty dokumentacji transakcyjnej.
Mariusz Stefaniak
Doradca podatkowy, absolwent Prawa na UAM w Poznaniu oraz Finansów i Rachunkowości na UEP. Posiada certyfikaty Family Firm Institute z siedzibą w Bostonie w zakresie doradztwa dla Biznesów Rodzinnych oraz doradztwa dotyczącego kapitału rodzinnego (CFBA i CFWA). Od kilkunastu lat doradza przede wszystkim polskim Firmom Rodzinnym. Specjalizuje się w doradztwie z zakresu ulg i preferencji podatkowych, strategicznym doradztwie dla Firm Rodzinnych oraz sporach podatkowych. Dla swoich Klientów uzyskał decyzje o wsparciu inwestycji, których wartość przekracza miliard złotych. Doradzał we wdrożeniach ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz IP Box. Wdrażał struktury zabezpieczenia majątku z wykorzystaniem wyspecjalizowanych wehikułów inwestycyjnych. Przeprowadził kilkadziesiąt projektów związanych z dostosowaniem struktury prawnej działalności do wymogów biznesowych.