Kategorie

Jak pójść w biznesowe ślady swoich rodziców? – pierwszy w Polsce program managerski dla sukcesorów z firm rodzinnych

Instytut Biznesu Rodzinnego troszcząc się o trwałość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej organizuje trzecią edycję Akademii Sukcesora. Pierwszy w Polsce 9-miesięczny program managerski dla sukcesorów z firm rodzinnych łączy w sobie najnowszą wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, praktyczne aspekty jej zastosowania oraz indywidualny rozwój uczestników. Ten program managerski jest inny niż wszystkie! Wśród tematów zarówno tematy „rodzinne”, jak i tematy biznesowe, potrzebne do roli lidera firmy w przyszłości – ale oczywiście w ujęciu rodzinnym! Uczestnicy uczą się zarówno od ekspertów, jak i od Mentorów – właścicieli najbardziej podziwianych firm rodzinnych z kraju. Akademia Sukcesora to miejsce, gdzie biznes spotyka się z rodziną, a wiedza z doświadczeniem. Tutaj sukcesorzy uczą się jak budować swój autorytet, poszerzają kompetencje managerskie, by w przyszłości zatroszczyć się o trwałość i rozwój rodzinnych biznesów.

  • W ciągu najbliższych lat w polskich przedsiębiorstwach rodzinnych będzie następowało wiele procesów sukcesyjnych. Eksplozja przedsiębiorczości lat 90. skutkuje tym, że mamy tak dużo 30-letnich firm, które będą przechodziły w nowe ręce. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie sukcesorów do przejęcia rodzinnego biznesu, a Akademia Sukcesora to najlepszy z możliwych wyborów. Tutaj kompleksowo przygotowujemy uczestników do pełnienia roli lidera w przyszłości – mówi dr Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego i inicjator Akademii Sukcesora.

Akademia Sukcesora staje się początkiem biznesowej przygody dla wielu młodych sukcesorów dorastających pod czujnym okiem rodziców. – Moi rodzice patrzą teraz na mnie bardziej przychylnie i poważniej mnie obierają, ponieważ wiedzą do czego dążę i wiąże swoją przyszłość z firmą – mówi Ewa Bukowiec sukcesorka w Meblobuk Sp.j. Dziewięciomiesięczna przygoda uczestników Akademii Sukcesora rozpoczyna się już w styczniu 2020. Zaczynają od zjazdu w Poznaniu – to dwudniowe spotkanie, podczas którego odbędzie się intensywny warsztat, którego celem jest zrozumienie dynamiki biznesu i rodziny. Sukcesorzy poznają mistrzowskie strategie metodologii Family & Business Strategy. Na uczestników czeka mnóstwo merytorycznej wiedzy i pozytywnych emocji, które są wstępem do intensywnej pracy w ciągu całego programu.
Sukcesorzy poczują i doświadczą, co to znaczy budować firmę, stawiać czoła wyzwaniom biznesowym i odpowiadać na wymogi rynku. Dowiedzą się, czym jest model biznesowy, jak go konstruować, na czym opierać przewagę konkurencyjną. Nauczą się analizować otoczenie rynkowe i siły oddziałujące w sektorze rodzinnego biznesu, określą pozycję strategiczną przedsiębiorstwa. Dowiedzą się, jak podnieść efektywność strategiczną rodzinnej firmy i jak konsekwentnie realizować strategię. Równocześnie czując, jak na każdy biznes może oddziaływać rodzina. Być może po raz pierwszy w życiu spojrzą na swój biznes z perspektywy inwestora, jak i rodzica.

Zapraszając do udziału w programie Mentorów – właścicieli podziwianych polskich przedsiębiorstw rodzinnych z wieloletnią tradycją, sukcesorzy otrzymują możliwość kształcenia się w siedzibach ich firm. Każdy z zaproszonych Mentorów jest gospodarzem jednego z ośmiu dwudniowych zjazdów. Spotkania zaplanowane są na piątki i soboty oraz soboty i niedziele. Każdy zjazd w siedzibie firmy Mentora rozpoczyna się od zwiedzenia firmy i poznania jej historii bezpośrednio od jej właściciela. Następnie ma miejsce część merytoryczna – prelekcja wygłaszana przez gospodarza odnosząca się do tematyki danego zjazdu. Po jej wysłuchaniu na uczestników czeka część praktycznych warsztatów, prowadzonych przez eksperta. – Zmieniam się na lepsze. Ta Akademia czyni cuda! – mówi Robert Podleś Junior, sukcesor w Cobi S.A.

Poznaj uczestników akademii sukcesora

 

https://youtu.be/QfDJp81twYo

W Akademii Sukcesora przewidziane są m.in. następujące zjazdy tematyczne:
SUKCES – ja… zrozumieć wyzwanie sukcesyjne

Zjazd ma na celu pokazanie sukcesorom, że proces sukcesji to nie tylko spotkanie z notariuszem i uregulowanie kwestii prawnych. Przyszły lider rodzinnego biznesu pozna model 4W, według którego sukcesja w przedsiębiorstwie rodzinnym to przekazywanie wiedzy, władzy, własności w oparciu o wspólne wartości. Misją Instytutu Biznesu Rodzinnego jest świadome przygotowanie następcy do podjęcia wyzwania – „ja sukcesor”. Podczas zjazdu sukcesorzy dowiedzą się, jakie są kluczowe wyzwania w procesie sukcesji, przed jakimi stoją spadkobiercy polskich i zagranicznych firm. Przedstawione zostaną dobre praktyki efektywnej komunikacji międzypokoleniowej. Sukcesor zdiagnozuje swoje kompetencje i zyska większą samoświadomość, by móc szlifować własne talenty. Pozna i zrozumie paradoks systemu rodzinno-biznesowego.

Różnice pokoleniowe i role w firmie rodzinnej

Tematyka, która dokładnie wyjaśnia specyfikę kultury organizacyjnej firmy rodzinnej. Różnice pokoleniowe między członkami rodziny biznesowej i pracownikami często bywają powodem waśni. Jak wykorzystać różnice w światopoglądzie, by zbudować nić porozumienia, która pomoże osiągnąć pożądany cel? Sukcesorzy dowiedzą się, na czym polega rola nestora w kreowaniu wartości rodzinnych, jednocześnie odkrywając i definiując własny poziom wartości. Sukcesorzy rozwiną swoje umiejętności niezbędne do pełnienia roli przyszłego Lidera. Poznają Teorię Spirali Rozwoju – Spiral Dynamics wg Gravesa. Zdobędą umiejętność gospodarowania potencjałem własnego zespołu, prowadzenia sesji coachingu, umiejętności aktywnego słuchania.

Firma Rodzinna to marka – ja to marka! Jak opracować własną markę i skutecznie ją komunikować
Marka osobista w firmie rodzinnej pomaga zbudować wiarygodność biznesu i jego rozpoznawalność. Jest gwarancją jego unikalności. Stworzenie silnej marki osobistej, w dłuższej perspektywie czasowej, daje przewagę konkurencyjną w działaniach marketingowych czy sprzedażowych, co ma dziś wymierną wartość rynkową. Uczestnicy Akademii Sukcesora dowiedzą się, co składa się na personal branding w przedsiębiorstwie rodzinnym. Nauczą się, jak zadbać o autentyczność, spójność i zaufanie do marki osobistej, której posiadanie pomoże budować pozytywne relacje biznesowe.

Zarządzanie konfliktem
W przedsiębiorstwie rodzinnym, gdzie sfera zawodowa jest ściśle powiązana ze sferą rodzinną, konflikty są nieuniknione. Należy umiejętnie oddzielać relacje rodzinne i relacje firmowe, jednak w praktyce jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Punkty styczne między rodziną, a przedsiębiorstwem określa się jako punkty newralgiczne, o których często nie mówi się otwarcie, gdyż dotyczą one bezpośrednio poszczególnych członków rodziny. Sukcesorzy zyskają świadomość tego, że konflikt może być również twórczy. Poznają rodzaje konfliktów powiązane z poszczególnymi etapami przekazywania władzy i własności. Dowiedzą się, jakie są najskuteczniejsze style rozwiązywania konfliktów i sposoby reakcji ludzi w sytuacjach konfliktowych. Nauczą się moderować konflikty i zdiagnozują własny styl działania w sytuacji konfliktowej. Zdobędą umiejętności efektywnego rozwiązywania konfliktów w rodzinie i poza nią.

Innovation management
Współczesne firmy rodzinne stoją przed ogromnym wzywaniem: odświeżenia modelu biznesowego. Rozwiązaniem często okazuje się metodyka service design, dzięki której skutecznie wprowadzą innowacje w przedsiębiorstwie rodzinnym. Podczas zjazdu rozwiną swoje umiejętności w zakresie projektowania usług i nowych produktów, które mogą wprowadzić firmę na zupełnie nowy poziom rozwoju. Dowiedzą się również, jak połączyć tradycję z nowoczesnością wprowadzając innowacyjne rozwiązania do codzienności przedsiębiorstwa.

International management
Dla wielu firm rodzinnych rozwój oznacza również ekspansję zagraniczną i wchodzenie na nowe rynki. Rynek globalny stał się łatwiejszy do zdobycia i bliższy dla drugiego pokolenia niż kiedykolwiek wcześniej. Czy wiesz, jak zaplanować skuteczną ekspansję międzynarodową firmy rodzinnej i jak pozyskać wiarygodnych partnerów? Podczas zjazdu sukcesorzy poznają efektywne formy i modele ekspansji dopasowane do skali i profilu działalności firmy rodzinnej. Zgłębią techniki negocjacji międzynarodowych i dowiedzą się, na co szczególnie uważać negocjując z zagranicznymi partnerami. Dowiedzą się, jak na przyszłość rodzinnego biznesu wpłynie proces jego internacjonalizacji. Dzięki spotkaniu z ekspertem zaplanują efektywną strategię internacjonalizacji rodzinnego biznesu.

Siła ładu rodzinnego
Struktury firm rodzinnych z upływem czasu powinny być rozbudowane o narzędzia nadzoru właścicielskiego. Jak tworzyć takie mechanizmy? Co jest ważniejsze: family first czy business first? Jakich reguł przestrzegać? Jak definiować te reguły? Bogata praktyka firm zagranicznych pozwala przeanalizować najlepsze praktyki w tym obszarze. Sukcesorzy poznają znaczenie harmonii rodzinnej w rozwoju biznesu. Dowiedzą się, czym jest konstytucja firmy rodzinnej i poznają rozwiązania międzynarodowych przedsiębiorstw rodzinnych posiadających konstytucje. Nauczą się, jak tworzyć genogram niezbędny do analizy sukcesyjnej i zrozumienia siły ładu rodzinnego w rodzinach biznesowych.
• Proces sukcesji
Projektowanie zmiany pokoleniowej. Na zakończenie Akademii Sukcesora, po praktycznych doświadczeniach zebranych w ciągu 9 miesięcy, po analizie tego co oznacza krok w kierunku długowieczności oraz po poznaniu własnych zasobów i potencjałów, sukcesorzy zaplanują swoją ścieżkę kariery. Zrozumieją, na czym właściwie polega przygotowanie firmy do zmiany pokoleniowej oraz jakie są ryzyka i korzyści powiązane z sukcesją. Nauczą się szeroko patrzeć na proces sukcesji, jego warianty, mechanizm przekazywania własności i władzy. Pod okiem ekspertów opracują właściwe kroki dla siebie i swojej firmy rodzinnej przygotowujące do podjęcia procesu sukcesji.

Poznanie wrodzonych talentów
W trakcie programu managerskiego przewidziany został czas na indywidualne konsultacje ścieżki rozwoju z coachem. Program Akademii Sukcesora jest podróżą, a coach będzie pomagał w tym, aby dotrzeć tam, gdzie są życiowe cele sukcesora. Poprzez szereg testów kompetencyjnych sukcesor otrzyma personalne rekomendacje, które wskażą sukcesorom mocne strony i obszary do rozwoju.

Akademia Sukcesora
Akademia Sukcesora
Akademia Sukcesora

Zbadanie talentów metodą CliftonStrengths

Test złożony z 177 pytań, dzięki którym wykryto 400 różnych ludzkich talentów. Uczestnicząc w Akademii Sukcesora uczestnik dowie się, jakie są jego unikatowe talenty. Z pomocą coacha sukcesor sprawdzi, z których talentów już korzysta w 100%. Uczestnik otrzyma zindywidualizowany raport opisujący TOP 5 wrodzonych talentów oraz plan działania, jaki pomoże je rozwijać i wykorzystywać na co dzień. Sukcesorzy dowiedzą się jak efektywniej wykorzystywać je w pracy i życiu prywatnym. Sprawdzą, w czym tak naprawdę są najlepsi, a nad czym muszą jeszcze popracować. Zyskają świadomość swojego potencjału i określą w pełni cel swojego życia. Poznają swoje prawdziwe, życiowe wartości, które są niezbędne do spełnienia życiowej misji. To wszystko pozwoli sukcesorom kroczyć drogą, na której będą wykorzystywać swój potencjał w pełni osiągając wytyczone cele.

Rozważając udział w programie managerskim warto przyjrzeć się z uwagą rekomendacjom wystawionym przez dotychczasowych absolwentów poprzednich edycji Akademii.

To niezwykle interesujący program pod względem doświadczenia, które można zdobyć. Zwiedzamy różne firmy, poznajemy nowych ludzi i kultury organizacyjne przedsiębiorstw

Mateusz Kowalski, sukcesor w Graal S.A.

Więcej opinii na temat Akademii oraz relacja z przebiegu poprzedniej edycji znajduje się tutaj:
www.AkademiaSukcesora.pl


Nie czekaj, aż niespodziewanie staniesz twarzą w twarz z wyzwaniem przejęcia władzy i własności Twojej firmy rodzinnej. Skorzystaj z wiedzy doświadczonych mentorów i ekspertów, by w pełni przygotować się do pełnienia roli LIDERA.

Zarezerwuj sobie miejsce wśród uczestników III edycji Akademii Sukcesora i spędź z nami najbliższe 9 miesięcy – ucząc się, rozwijając i kreując swoją biznesową przyszłość.

Michał Wojewoda

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

DATA
20 września 2023
Publikacje i aktualności
Galeria z VII Kongresu Next Generation: Pokolenie RE.
VII Kongres Next Generation Pokolenie RE. REvision. REconnect. REdesign. 18-19 września 2023, Weranda Home   W przepięknym miejscu w samym sercu Puszczy Zielonki, nad jeziorem, w pełnym, jeszcze letnim, słońcu stworzyliśmy wspólnie manifest pokolenia RE – wyłaniającej się społeczności osób, której nie można przyporządkować ze względu na okres urodzenia, a raczej postawę i czas, w […]
Czytaj
DATA
27 kwietnia 2022
Publikacje i aktualności
Nowy kierunek studiów MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej
Transformacja pokoleniowa oraz przemiany społeczne i gospodarcze stawiają nowe wyzwania przed współczesnymi przywódcami. Dlatego Wyższa Szkoła Humanitas w partnerstwie z Instytutem Biznesu Rodzinnego na początku 2023 roku uruchamia nowy kierunek studiów: Master of Business Administration dla zarządzających w firmie rodzinnej. – Po okresie gospodarki scentralizowanej w Polsce rozwinęły się firmy, które dziś, przez jakość oferowanych […]
Czytaj
DATA
8 marca 2022
Publikacje i aktualności
Patrizia Gucci gościem specjalnym IX Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych
📰 W mediach i prasie było ostatnio głośno ze względu na wyświetlany w kinach film o rodzinie Gucci. Dla przeciętnego człowieka jest to pewna historia, którą chcą obejrzeć. Nie jest to jednak historia zwykła dla rodzin biznesowych. Wnosi wiele refleksji do myślenia o trwaniu i zabezpieczenia przyszłości firmy rodzinnej. 🧥 Historia Domu Mody Gucci zaczęła […]
Czytaj
Newsletter
Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów analitycznych, realizacji usług i bezpieczeństwa oraz reklamowych, z wykorzystaniem profilowania. Korzystając z Serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki pliki cookies będą automatycznie zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Akceptuję
Zaloguj się
0