Kategorie

7 kapeluszy założyciela firmy rodzinnej. Ukryte role, walka o władzę, chaos komunikacji – SEDNO SUKCESJI

 

„Ukryte role, walka o władzę, chaos komunikacji – SEDNO SUKCESJI” było tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Rodzin Biznesowych, który odbył się 19 maja w Zamku Topacz pod Wrocławiem. W centrum uwagi znalazły się emocje, relacje i role, które często pozostają niewypowiedziane, ale mają kluczowe znaczenie w firmach rodzinnych i rodzinach biznesowych. Jak podkreśliła dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego i autorka koncepcji „7 kapeluszy założyciela firmy rodzinnej” – to właśnie zrozumienie tych ról pozwala budować firmę silną nie tylko finansowo, ale przede wszystkim relacyjnie i tożsamościowo.

Międzypokoleniowe dziedzictwo

Część merytoryczną Festiwalu otworzyła prelekcja prof. Alicji Hadryś, która w ujęciu międzynarodowym pokazała, jak wartości i tradycje rodzinne kształtują długoterminową strategię firmy. Podkreśliła również rolę tożsamości kulturowej i narzędzi wspierających budowanie wizji na pokolenia, bo jak wskazała Hadryś: Prawdziwe dziedzictwo rodzi się z miłości do przeszłości i wizji przyszłości. 

Kolejna prelekcja była ciekawym liczbowym podsumowaniem dwóch lat istnienia fundacji rodzinnej w Polsce, które przedstawili Anna Klajn i Michał Wawrzyniak (NK Legal Partners). Eksperci zebrali dane liczbowe wskazujące, że od momentu wprowadzenia tego narzędzia, zarejestrowanych zostało 2500 fundacji rodzinnych, zaznaczając, że fundacja rodzinna może być wehikułem międzypokoleniowej trwałości, jednak nie rozwiązuje ona wszystkich problemów i nie jest równoznaczna z sukcesją.

Premiera książki i koncepcji „7 kapeluszy założyciela firmy rodzinnej”

Kluczowym punktem programu była premiera nowej książki i autorskiej koncepcji dr Adrianny Lewandowskiej, dotyczącej ról, jakie przyjmują członkowie rodzin biznesowych. Z jednej strony właściciel planuje długoterminowo, z drugiej – musi codziennie gasić pożary. Jednocześnie jest wizjonerem planującym kolejne inwestycje, z drugiej – jest również rodzicem, mężem, żoną, siostrą, dzieckiem – mówiła dr Lewandowska – i to właśnie z nieświadomości tych ról, z ich natłoku, a czasem wręcz kłótni, tworzą się nieporozumienia i największe wyzwania w sukcesji.

Więcej o koncepcji dr Adrianny Lewandowskiej tutaj: https://7kapeluszy.pl/

Dobre praktyki głosem praktyków

Do dyskusji o dobrych praktykach dla właścicieli firm rodzinnych, Szymon Trzebiatowski, Szef Zespołu Ekspertów Instytutu Biznesu Rodzinnego zaprosił liderów rodzinnych przedsiębiorstw – Jacka Zielińskiego (Nicrometal), Roberta Andre (Andre Abrasive Articles), Joannę Klimas (KLIMAS Wkręt-met) oraz eksperta Piotra Andrzejczak (Kancelaria DZP). Paneliści podkreślali kluczowe role odpowiedzialnego przywództwa, profesjonalizacji ładu rodzinnego i tworzenia struktur nadzoru właścicielskiego, które stają się coraz istotniejszym elementem w zarządzaniu firmą, majątkiem i wartościami rodzinnymi.

Doświadczenie, które zostaje

Popołudniowe sesje warsztatowe w tematach: rozwoju talentów młodego pokolenia (Agata Szymczak i Sylwia Kowalenko – Instytut Biznesu Rodzinnego), kodeksu dobry praktyk i ról założycieli (Jakub Wieszczeczyński, Grzegorz Sprawka, Joanna Kociołek-Ziemba – kancelaria Domański Zakrzewski Palinka i Szymon Trzebiatowski i Marietta Mucha – Instytutu Biznesu Rodzinnego) oraz komunikacji i relacji w rodzinie biznesowej (Paulina Żurowska-Wrzesińska i Mateusz Wrzesiński – Creative Brand) dzięki formule deep dives umożliwiły uczestnikom zgłębienie i zrozumienie ważnych tematów, tworząc bezpieczną przestrzeń do rozmów.

Po części warsztatowej prof. Krzysztof Safin, prezentując wyniki badania dotyczące modelu biznesowego przedsiębiorstw rodzinnych, pokazał, że zmiany modeli biznesowych ujawniają się często dopiero w drugim pokoleniu, wraz z przekazaniem istotnych funkcji managerskich i/lub wraz z zaangażowaniem managerów spoza rodziny. Prezentowane wyniki badań profesor zderzał z wypowiedziami uczestników wydarzenia, prezentując na przykładach uczestników założenia badań.

Zainspiruj się! Sukcesja w rodzeństwie

Zwieńczeniem Festiwalu Rodzin Biznesowych była opowieść o sukcesji z perspektywy rodzeństwa – Iwona Szczęsna-Dymel i Krystian Szczęsny z firmy Zbych-Pol & Mobet opowiedzieli o historii rodzinnego biznesu i dwóch sukcesjach, jakie przeszli. Rodzeństwo przedstawiło również, jak dzieli się odpowiedzialnością i buduje wspólną wizję rozwoju rodzinnego biznesu. Ich historia była dowodem na to, że sukcesja może być procesem partnerskim, opartym na wzajemnym zaufaniu.

Autorka relacji: Agata Szymczak, autorka zdjęć: Zofia Skotnicka

 

 

 

Poprzedni artykuł

Zobacz również

(nie)widzialne bogactwo - kongres 4 GENERATIONS
DATA
10 października 2024
Publikacje i aktualności
Siła relacji mocą biznesu: Międzynarodowy Kongres Rodzin Biznes „4 GENERATIONS”
  (Nie)widzialne bogactwo Rodziny Biznesowej to myśl przewodnia spotkania przedsiębiorców i członków rodzin biznesowych, 7 października, na Międzynarodowym Kongresie Rodzin Biznesowych „4 GENERATIONS”. – Gdy czasy są nieoczywiste, siłą stają się rzeczy, które czynią człowieka bogatym wewnętrznie. Nie ma firmy rodzinnej, która może trwać przez pokolenia bez silnej, zdrowej, kochającej się rodziny – wskazuje Adrianna […]
Czytaj
DATA
22 maja 2024
Publikacje i aktualności
Relacja z trzeciego spotkania w ramach Festiwalu Rodzin Biznesowych
Festiwal Rodzin Biznesowych Własność zobowiązuje! Rozwój  w biznesie, harmonia w rodzinie Zamek Topacz – 17/18 maja 2024 Co widzi młodzież wychowująca się w rodzinach biznesowych? Podczas trzeciego spotkania w ramach Festiwalu oprócz przedsiębiorców gościliśmy także dzieci i młodzież z firm rodzinnych. Równolegle z dorosłymi młodzież w wieku 10-14 lat pracowała warsztatowo nad wyzwaniami przedsiębiorczości rodzinnej […]
Czytaj
DATA
14 maja 2024
Publikacje i aktualności
Relacja z drugiego spotkania w ramach Festiwalu Rodzin Biznesowych
Festiwal Rodzin Biznesowych Własność zobowiązuje! Rozwój  w biznesie, harmonia w rodzinie Las Woda Wilga – 10/11 maja 2024   Wszyscy uczestnicy byli bardzo otwarci i kiedy opowiadali o swoich historiach było widać prawdziwe emocje. Nigdy wcześniej nie byłam na takim wydarzeniu Z festiwalu zapamiętam bardzo ważny cytat ”FIRMA RODZINNA JEST PO TO, ŻEBY TRWAĆ” To […]
Czytaj
Newsletter
Zobacz: Polityka prywatności, Regulamin Serwisu
Zaloguj się
30