BAZA WIEDZY

Po dwuletniej pracy nad formułowaniem wartości, zasad i reguł, Rodzina Kostrzewskich, właściciele m.in. Fabryki Ceramiki Budowlanej – producenta ręcznie robionych dachówek i akcesoriów dachowych, uroczyście podpisali Konstytucję Firmy Rodzinnej. Dokument powstawał podczas spotkań członków rodziny: założyciela firmy Jacka Kostrzewskiego, jego żony Jadwigi oraz dzieci: Jakuba, Adama, Julii i Jolanty pod kierunkiem dr Adrianny Lewandowskiej i przy wsparciu prawnym Łukasza Martyńca. O największych wyzwaniach i największych sukcesach rodzina i konsultanci opowiadali podczas konferencji „W kierunku długowieczności. Skuteczne strategie firm rodzinnych” 22 października w Poznaniu.

Konstytucja rodziny Kostrzewskich1
Jacek i Jadwiga Kostrzewscy długo rozmawiali z dziećmi o tym, jak zabezpieczyć długotrwały rozwój firmy, zwiększyć harmonię w rodzinie i ostatecznie – zaplanować podział majątku rodzinnego pomiędzy dwóch synów i dwie córki – najpierw w gronie rodziny, później na warsztatach strategicznych z dr Adrianną Lewandowską. Jak sami mówią, droga była kręta, ale w chwilach zwątpienia przypominali sobie o określonych wspólnych wartościach: rodzinie, wzajemnym szacunku i uczciwości.

Podpisując dokument Kostrzewscy ustanowili zasady życia firmy w rodzinie i rodziny w firmie. W Konstytucji zawarli nie tylko wspólne wartości i filozofię działania, ale i 7 złotych reguł określających zasady zatrudniania i wynagradzania członków rodziny czy sposób podejmowania decyzji strategicznych. Rozdzielili majątek i zakresy odpowiedzialności w firmie oraz zaplanowali, jak biznes ma wyglądać w przyszłości. Rodzina Kostrzewskich jest kolejną w Polsce rodziną właścicielską posiadającą Konstytucję – pierwszą była Rodzina Roleskich z konstytucją stworzoną w 2010 roku.

Opracowanie konstytucji zwiększa szanse każdej firmy rodzinnej na bezpieczny transfer biznesu do następnego pokolenia, a także poprawia jakość i jasność relacji, zarówno w sferze firmowej jak i rodzinnej. To pierwszy krok w kierunku długowieczności firmy – mówi dr Adrianna Lewandowska, doradca ds. strategii i sukcesji, współtwórca Konstytucji Rodziny Kostrzewskich oraz autor napisanej wspólnie z dr Jackiem Lipcem książki „Konstytucje firm rodzinnych. W kierunku długowieczności”.

Share