BAZA WIEDZY

Finalny zjazd Akademii Sukcesora poświęcony tematyce MEGATRENDÓW i ich wpływu na nasze życie codzienne i funkcjonowanie firm rodzinnych?

To co dobre szybko się kończy? Nie! Jak sukcesor może wykorzystać wiedzę i inspiracje płynące z mentoringu doświadczonych managerów, liderów i właścicieli największych polskich firm rodzinnych?

W dniach 28-29.06 odbędzie się finałowy zjazd Akademii Sukcesora – programu managerskiego dla sukcesorów polskich firm rodzinnych, przyszłych liderów firm prowadzonych przez ich rodziców.

Siedem to symboliczna liczba. Tyle miesięcy trwał prestiżowy program Instytutu Biznesu Rodzinnego dedykowany sukcesorom. Przez 7 miesięcy sukcesorzy mieli możliwość wzięcia udziału w interdyscyplinarnych warsztatach, zjazdach czy wizytach studyjnych u mentorów Akademii. Drugą edycję rozpoczął dwu dniowy sprint managerski przeprowadzony przez dr Adriannę Lewandowską – doradcę ds. strategii i sukcesji, Prezesa Instytutu Biznesu Rodzinnego. Następnie sukcesorzy spotykali się średnio raz lub dwa razy w miesiącu podczas zjazdów stricte warsztatowych dedykowanych konkretnym obszarom prowadzenia biznesu oraz wizyt w firmach rodzinnych, gdzie gospodarz – właściciel firmy rodzinnej dzielił się z sukcesorami swoim unikalnymi przemyśleniami, doświadczeniami i wskazówkami dotyczącymi wyzwań stojących przed sukcesorem firmy rodzinnej. Tak też Akademia odwiedziła m.in. firmę LUG S.A. z Zielonej Góry, gdzie pod okiem Prezesa Ryszarda Wtorkowskiego i jego synów uczestnicy Akademii Sukcesora poznali historię rodzinnego biznesu oraz uczyli się projektowania innowacyjnych usług metodą Service Design, z której firma LUG S.A. korzysta przy kreowaniu swojej oferty dla klienta.

Kolejny zjazd obył się w MOKATE S.A., gdzie gospodarz, prezes firmy dr Adam Mokrysz, reprezentant czwartego pokolenia rodziny biznesowej przedstawił swoją historię sukcesora, który, aby znaleźć się w miejscu, w którym jest teraz – CEO Grupy Mokate, musiał zbudować swoja tożsamość biznesową i autorytet sukcesora, dzięki któremu sprawiając, że zaufali mu nestorzy oraz kadra pracownicza. Sukcesorzy następnie pod okiem mentora pracowali nad propozycjami komunikowania rodzinność firmy Mokate, która jako pierwsza firma rodzinna w Polsce zamieściła w swoim logo hasło „A family business”.

Kolejna wizyta w firmie rodzinnej Akademii Sukcesora miała miejsce w wyjątkowym miejscu – firmie rodzinnej Werner Kenkel, gdzie nasi mentorzy Adam i Damian Kenkel wskutek nagłej sukcesji stanęli przed niezwykle trudnym wyzwaniem – przejęciem odpowiedzialności za bardzo dużą firmę, setki pracowników i ich rodzin. Siła braci i ich determinacja pozwoliła nie tylko przejść tę zmianę pokoleniową bez znacznych turbulencji, ale również rozwinąć firmę, która dziś w dniu swojego 40-lecia istnienia jest liderem swojej branży. Wyzwanie mentorów pt. „jak jubileusz 40-lecia firmy przekuć w biznesowy sukces” stanowiło wyzwanie dla uczestników Akademii Sukcesora. W trakcie wizyty w firmie Werner Kenkel miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Roman Wieczorek, doświadczony manager i doradca biznesowy poprowadził wykład o wyzwaniach przyszłości biznesu, który jako osoba, która była w swojej karierze odpowiedzialna za kilkadziesiąt tysięcy pracowników na wszystkich kontynentach, ma w tym obszarze niezwykłe doświadczenie.

Następnie Akademia wybrała się do świata e-commerce i to nie byle jakiego świata e-commerce, bo do Marcina Ochnika, Prezesa Zarządu Ochnik S.A., który jako mentor Akademii Sukcesora podzielił się swoimi doświadczeniami z budowaniem kultury organizacyjnej wewnątrz rodzinnej firmy, rozwoju kanałów sprzedaży e-commerce oraz postawił sukcesorom wyzwanie – zbudowanie wizji przyszłości e-commerce w Ochnik S.A. W trakcie zjazdu Krzysztof Mędrala i jego zespół z Origin TFI przeprowadził warsztat z analizy inwestycyjnej i tworzenia Term Sheet.

Akademia wzięła również udział w wyjątkowym zjeździe w firmie GRAAL S.A., gdzie pod okiem Bogusława Kowalskiego – założyciela i Prezesa rodzinnej firmy, która świętuje 30-lecie istnienia oraz Justyny Frankowskiej – członka zarządu, „odczarowywana została puszka”. Zadaniem sukcesorów było kreowanie innowacyjnej oferty dedykowanej Millennialsom, w świadomości, których produkty takie jak konserwy kojarzyły się nieco z reliktami przeszłości. W trakcie zjazdu Wojciech Jezierski z Abris Capital Partners przeprowadził warsztat dedykowany procesowi akwizycji firmy, w którym jest ekspertem.

 

Finałowy, wyjątkowy Zjazd u wyjątkowego przedsiębiorcy.

Tak więc II edycja Akademii Sukcesora zmierza ku swojemu finałowi. Ostatni zjazd tej edycji odbędzie się w firmie rodzinnej W.P.I.P, która zarządzana jest przez drugie pokolenie rodziny właścicielskiej. Prezes firmy Dariusz Stasik to Inicjator rozwoju idei zrównoważonego budownictwa w firmie W.P.I.P., która stała się podstawą strategii biznesowej spółki. W efekcie firma wybudowała w 2015 roku w Jasinie k./Poznania obiekt pokazowy SMART BUILDING CENTER – pierwszy w Polsce zero-energetyczny obiekt przemysłowy z amerykańskim certyfikatem „zielonego” budynku LEED na poziomie Platinum. Nasz Mentor specjalizuje się w idei Smart City, której protagonistą i jednym z wiodących ekspertów. W trakcie finałowego zjazdu Akademii Sukcesora Dariusz Stasik opowie nam swoją rodzinno-biznesową historię, pokaże nam jak funkcjonuje jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce oraz poprowadzi warsztaty pt. Jak MEGATRENDY wpływają na nasze życie codzienne i funkcjonowanie firm rodzinnych? W drugim dniu wydarzenia swój warsztat przeprowadzi Marek Zientecki z Agos Group, który przedstawi sukcesorom ścieżki edukacji i pracy poza firmą rodzinną. Zjazd zwieńczą dwa wydarzenia. Sylwia Kowalenko, wybitny psycholog biznesu pokaże sukcesorom jak zdiagnozować, zbadać i rozwijać własne talenty, w taki sposób by maksymalnie wykorzystać predyspozycje sukcesora do różnych obszarów funkcjonowania biznesu. Zjazd zakończy dr Adrianna Lewandowska, która pokaże sukcesorom JAKIE SCENARIUSZE WŁASNEGO ROZWOJU POWINNI KONTYNUOWAĆ, by korzystając z otrzymanego potencjału mentoringu od właścicieli największych polskich firm rodzinnych oraz międzynarodowej klasy ekspertów.

Akademia Sukcesora – ZJAZD FINAŁOWY II edycji – 28-29.06.2019 r.

 

Miejsce: siedziba W.P.I.P. w Jasinie k. Poznania:

Jasin, ul. Poznańska 31
62-020 Swarzędz

http://www.wpip.pl

 

28.06.2019 r. Dzień 1. 

 10:00-10:15 – Otwarcie zjazdu – dr Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego

10:15:12:00 – Moje rodzinne dziedzictwo – W.P.I.P dla zmieniającego się świata – Dariusz Stasik, mentor Akademii Sukcesora

12:00-13:30 – Zwiedzanie firmy W.P.I.P.

13:30-14:30 – Lunch

14:30-16:30 – Jak MEGATRENDY wpływają na nasze życie codzienne i funkcjonowanie firm rodzinnych? – warsztat interaktywny – Dariusz Stasik

16:30-17:00 – Podsumowanie warsztatów i zakończenie

 

 

29.06.2019 r. Dzień 2.

09:00 -10:30 – Marek Zientecki, AGOS Group – warsztat interaktywny – czy warto uczyć się i pracować poza firma rodzinną?

10:30-11:00 – przerwa kawowa

11:00-13:30 – Sylwia Kowalenko – warsztat interaktywny – znajdź, zbadaj i rozwiń własne talenty

13:30-14:30 – Lunch

14:30:15:30 – Wyzwania Lidera, jak wykorzystać potencjał z mentoringu – dr Adrianna Lewandowska

15:30 – 16:00 – Podsumowanie Programu Akademii / uroczyste zakończenie

 

 

Warunki udziału w Zjeździe

Zjazd Akademii Sukcesora skierowany jest tylko dla sukcesorów firm rodzinnych, w tym wypadku dzieci właścicieli rodzinnych biznesów, które w przyszłości będą przejmować odpowiedzialność za firmę rodzinną, która aktualnie spoczywa na starszym pokoleniu. Celem Akademii Sukcesora jest rozwój kompetencji lidera wśród naszych podopiecznych oraz wsparcie młodego pokolenia w budowaniu własnej tożsamości zawodowej oraz relacji biznesowych w gronie osób reprezentujących podobne środowisko – również wywodzących się z rodzinnych biznesów. Praca jest stricte warsztatowa, a same zajęcia prowadza najlepsi eksperci reprezentowani bądź rekomendowani przez Instytut Biznesu Rodzinnego. Ważnym elementem Akademii jest również wiedza biznesowa czerpana bezpośrednio od jej Mentorów, czyli właścicieli największych polskich firm rodzinnych, którzy bezpośrednio dzielą się swoimi biznesowymi i rodzinnymi doświadczeniami z naszymi uczestnikami, wyznaczają realne wyzwanie, które ma usprawnić wybrany obszar ich firm, a wyzwanie jest realizowane przez sukcesorów, którzy następnie otrzymują od Mentora informację zwrotną. Zjazdy są unikalne, nie ma dwóch takich samych zjazdów, a wiedza, doświadczenia i atmosfera na nich panująca jest wartością dodaną, której nasz uczestnik nie spotka na żadnych studiach wyższych, podyplomowych i innych.

 

Mentorzy i Eksperci, których poznasz podczas zjazdu:

Prezes W.P.I.P.Dariusz Stasik 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na Wydziale Organizacji i Zarządzania oraz Studiów MANAGEMENT w Harvard ICAN Instytut w Warszawie. Członek Rady Programowej SMART CITY FORUM, Przewodniczący Komisji ds. IEQ (Indoor Environmental Quality) w PLGBC (Polish Green Building Council). Speaker na wielu konferencjach poświęconych tematyce zrównoważonego budownictwa oraz koncepcji smart city. Od 1997 roku współwłaściciel firmy rodzinnej W.P.I.P. – generalnego wykonawcy obiektów przemysłowych. Kierował pracami projektowymi i realizacjami związanymi z ochroną środowiska i budową stref czystych typu cleanroom, a także wprowadzeniem na rynek polski wielu innowacyjnych – ekologicznych technologii z zakresu oczyszczania powietrza i automatyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Inicjator rozwoju idei zrównoważonego budownictwa w firmie W.P.I.P., która stała się podstawą strategii biznesowej spółki. W efekcie firma wybudowała w 2015 roku w Jasinie k./Poznania obiekt pokazowy SMART BUILDING CENTER – pierwszy w Polsce zero-energetyczny obiekt przemysłowy z amerykańskim certyfikatem „zielonego” budynku LEED na poziomie Platinum. Od 2013 roku prezes spółki W.P.I.P., którą kieruje w oparciu o wartości firmy rodzinnej, aktywnie włączającej się w rozwój budownictwa w Polsce.

 

Marek Zientecki – AGOS Group

Właściciel AGOS lidera produkcji silosów paszowych w Polsce i Europie. Wprowadził na rynek europejski innowacyjne produkty w branży rolniczej. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, studiował w Anglii oraz USA. Posiada tytuł magistra inżyniera w zakresie zarządzania produktem. Doświadczenie zdobywał w Kompanii Piwowarskiej SA oraz Amica SA. Pasjonat kreowania nowych pomysłów biznesowych i wcielania ich w życie. Wizjoner podróżujący po świecie w poszukiwaniu przyczyn gospodarczych różnic pomiędzy krajami.

 

Sylwia Kowalenko – mediator rodzinny

Mediator rodzinny, councellor, terapeuta systemowy w trakcie certyfikacji, psycholog, prawnik. Członek Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Prowadzi mediacje rodzinne z osobami i całymi rodzinami trwającymi w konflikcie, wykorzystuje wykształcenie prawnicze oraz psychologiczne w celu osiągnięcia lepszych efektów. W pracy posługuje się podejściem systemowym oraz koncepcją integratywną.
Najczęściej pracuje z osobami doświadczającymi problemów w relacjach, przeżywającymi trudności emocjonalne, cierpiącymi z powodu objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Wspiera w poznawaniu siebie, rozumieniu własnych uwarunkowań i dokonywaniu zmian sprzyjających rozwojowi. Zajmuje się doradztwem personalnym.

 

Więcej o firmie W.P.I.P

W.P.I.P. to polska firma będąca Generalnym Wykonawcą obiektów przemysłowych. Profil działalności przedsiębiorstwa obejmuje cały proces inwestycyjny: od wsparcia przy wyborze gruntu pod inwestycję, przez projektowanie, wykonawstwo i wyposażenie w technologie, po świadczenie usług serwisowych. Dzięki stosowaniu najnowszych technologii i rozwiązań W.P.I.P. realizuje nawet najbardziej skomplikowane przedsięwzięcia budowlane. Na przestrzeni 25 lat firma zbudowała i zmodernizowała 250 obiektów o łącznej powierzchni ponad 970 000 m2. Wśród nich są m.in. zakłady produkcyjne, magazyny, centra dystrybucyjne, handlowe, logistyczne, chłodnie, laboratoria a także budynki biurowe. Zdobyte doświadczenie pozwala W.P.I.P. być partnerem w rozwoju biznesu inwestorów z różnych branż i służyć swoimi kompetencjami do zagospodarowania powierzchni dla dowolnej formy aktywności gospodarczej czy publicznej. Firma jest twórcą prototypowego budynku, pierwszego w Polsce zeroenergetycznego obiektu przemysłowego certyfikowanego w systemie LEED na poziomie Platinum.

 

Więcej informacji o warunkach udziału i zapisy:

Łukasz Tylczyński
ltylczynski@ibrpolska.pl
Tel: 691 330 205

 

Akademia Sukcesora to prestiżowy program managerski dla sukcesorów. Łączy w sobie najnowszą wiedzę z zarządzania przedsiębiorstwem oraz praktyczne aspekty jej zastosowania, jak również indywidualny rozwój uczestników w trakcie trwania programu.

VIDEO o Akademii Sukcesora

 

Share